Kurkuma - zdrowie w żółtym kolorze

Kurkuma – zdrowie w żółtym kolorze

 

Kurkuma (Curcuma longa) – Ostryż długi to bylina z rodziny imbirowatych rosnąca dziko w Indiach oraz uprawiana na ogromną skalę w wielu krajach tropikalnych.

Od ponad 5000 lat jest wykorzystywana w medycynie ayurvedyjskiej. Na temat jej właściwości leczniczych napisano ponad 3000 opracowań medycznych i naukowych.

Ostatnie badania potwierdziły, że hamuje utlenianie cholesterolu hamując rozwój takich chorób jak: miażdżyca, cukrzyca II typu i choroby serca.

Hamując agregację płytek krwi zmniejsza ryzyko zawału serca, czy udaru.

Opóźnia także rozwój chorób przewlekłych, zakażeń wirusowych i bakteryjnych, np. reumatoidalne zapalenie stawów, borelioza, skleroza, guzy pochodzenia nowotworowego.

Przyśpiesza gojenie się ran i chroni przed uszkodzeniami wątroby oraz stanami zapalnymi pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

 

Kurkuma dla mózgu – związki czynne kurkumy są w stanie przenikać barierę krew-mózg stymulując procesy naprawcze, np. po udarze. Jest w stanie hamować tworzenie się białek odpowiedzialnych za chorobę Alzheimera.

Kurkuma na odporność: kurkuma ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Hamuje rozwój bakterii ropotwórczych oraz grzybów powodujących kandydozę, przede wszystkim Candida albicans.

Działa przeciwnowotworowo zmniejszając ryzyko wystąpienia raka jelit i skóry.

Kurkuma na ból i stany zapalne: według przeprowadzonych badań długotrwałe stosowanie kurkumy jest w stanie hamować procesy zapalne w stopniu podobnym co niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) takie jak: hydrokortyzon czy ibuprofen. Najskuteczniejsze działanie występuje przy chorobach stawów, jelit oraz ogólnoustrojowych przewlekłych stanach zapalnych. W połączeniu z działaniem antybiotycznym można ją stosować w przypadku trądziku młodzieńczego i innych chorób skóry.

Kurkuma dla serca: silne działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antyagregacyjne wspomoże nasze serce i układ krążenia zapobiegając przy tymzawałom serca.

Kurkuma dla wątroby i trawienia: kurkumina i olejki eteryczne zawarte w kurkumie pobudzają wydzielanie żółci niezbędnej do prawidłowego trawienia tłuszczy oraz usuwania toksyn. Zapobiega wzdęciom, hamuje wydzielanie soku żołądkowego ułatwiając gojenie się wrzodów żołądka. Dodatkowo powoduje rozpuszczanie i usuwanie złogów żółciowych z woreczka żółciowego.

Kurkuma na odchudzanie i oczyszczanie: kurkuma przyśpiesza trawienie i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo oczyszcza krew oraz wątrobę, z tego powodu jest nieocenionym elementem diet redukcyjnych oraz detoksykujących.