Wrzody żołądka i dwunastnicy

Wrzody żołądka i dwunastnicy: choroba wrzodowa to cykliczne pojawianie się trawiennych wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Wrzód trawienny to ograniczony ubytek błony śluzowej z towarzyszącym mu naciekiem zapalnym i martwicą tkanki. Najczęściej wrzody trawienne zlokalizowane są w opuszce dwunastnicy i żołądku, rzadziej w dolnej części przełyku i pętli dwunastnicy.
Wrzody żołądka i dwunastnicy powstają w wyniku zaburzeń równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi (kwas solny, pepsyna) i ochronnymi (prawidłowo ukrwiona pokryta śluzem błona śluzowa).
Przyczyny powstawania wrzodów:
– Zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która jest w stanie przetrwać w kwaśnych warunkach żołądka. Odpowiada ona za 75-90% wrzodów dwunastnicy i około 70% wrzodów żołądka.
Helicobacter pylori produkuje toksyny, które uszkadzają komórki błony śluzowej i wywołują stan zapaleny. Prowadzi to do zwiększonego wydzielania hormonu gastryny, co powoduje zwiększone wydzielanie kwasu solnego w żołądku, a w konsekwencji prowadzi do owrzodzenia dwunastnicy. Helicobacter pylori stwierdzana jest u większości pacjentów z wrzodami dwunastnicy i w 70% przypadków wrzodów żołądka.
– Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy mogą tworzyć się jako niepożądane działania wskutek przyjmowania leków, głównie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. aspiryny, diklofenaku, ibuprofenu,ketoprofenu, naproksenu i innych leków z tej grupy.
– Czynniki genetyczne – w powstawaniu choroby wrzodowej dużą rolę odgrywają także czynniki genetyczne oraz palenie papierosów. Zwiększone ryzyko stwierdzono u osób z grupą krwi 0 oraz osób, które nie wydzielają antygenów grupowych krwi do płynów ustrojowych. Inne czynniki, takie jak stres, alkohol, ostre przyprawy, picie kawy mogą sprzyjać rozwojowi choroby, jednak nie są uważane za bezpośrednie jej przyczyny.

http://herbamedplus.pl/produkty/mumio-shilajit-mumijo-tien-szan