Z serca dla serca

Z serca dla serca


 

Serce symbol miłości, który jak wierzono od wieków pozwala nam kochać innych. Serce to także organ pompujący życiodajną krew do każdej komórki naszego ciała. Każdy z nas chciałby, aby jego serce jak i najbliższych osób biło jak najdłużej.

Jak o nie dbać, kochać….?

Zdrową i zbilansowaną dietą – Jedz co najmniej pół kilograma owoców i warzyw dziennie. Zadbaj o odpowiednią ilość błonnika wybierając produkty zbożowe o jego dużej zawartości, np. pieczywo pełnoziarniste, musli, otręby, nasiona chia, babki płesznik lub jajowatej. Przynajmniej 2 razy w tygodniu jadaj ryby, szczególnie morskie. Zawarte w nich kwasy Omega-3 zmniejszają krzepliwość krwi, obniżają ciśnienie, poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych.

Ruchem – aktywnością fizyczną – osoby nieaktywne fizycznie są co najmniej 2 razy bardziej narażone na choroby serca i układu krążenia. Najkorzystniejszą dla nas jest reguła 3-30-130, czyli aktywność fizyczna 3 razy w tygodniu, przez 30 minut tak, aby serce biło około 130 razy na minutę. Taki wysiłek zapewnia odpowiednią kurczliwość naszych tętnic oraz poprawia objętość wyrzutową serca co normalizuje ciśnienie tętnicze krwi.

Witaminami i ziołami - serce i układ krążenia możemy chronić naturalnymi witaminami oraz ziołami. Naturalne antyoksydanty takie jak selen i witamina E chronią serce przed działaniem toksyn, ograniczają także powstawanie i rozwój miażdżycy. Niedobór selenu może być przyczyną choroby niedokrwiennej serca i zaburzeń krążenia mózgowego. Koenzym Q10 (ubiquinol) odpowiada w naszym organizmie za prawidłowy metabolizm energetyczny komórki. Jego niedobory pojawiające się wraz z wiekiem powodują szybsze męczenie się i utratę energii przez mięśnie, a nasze serce jest najciężej pracującym mięśniem w organizmie. Jego niedobory mogą prowadzić do niewydolności serca.

Szczegółowe opisy wyżej wymienionych ziół i witamin jak i wielu innych mogą Państwo znaleźć w linku poniżej. Zachęcam do zapoznania się z proponowanymi przez sklep zielarsko-medyczny Herbamed Plus preparatami, które umożliwią efektywną ochronę naszego serca i bliskich nam osób

 

Nie pozwalać na …chronić przed..!

Stresem – podczas sytuacji stresowych wydzielanie są aminy katecholowe, głównie adrenalina. Podnoszą one ciśnienie krwi, przyśpieszają akcję serca i powodują gwałtowny skurcz naczyń krwionośnych. Jeśli to możliwe naucz się radzić sobie ze stresem. Pomocne będą ćwiczenia oddechowe, spacer, aromatyczna kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego, waniliowego lub melisowego, śmieszny żart lub komedia po stresującym dniu.

- Używkami- nadmiar kawy, papierosy, alkohol na pewno nie są tym co lubi nasze serce. Powodują one i przyśpieszają rozwój chorób serca i miażdżycy. Zalecane jest natomiast picie czerwonego wina, 1 kieliszek dziennie. Zawarte w nim polifenole obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) i zapobiegają miażdżycy.