Tłuszcz - wróg w Twoim organizmie

Tłuszcz wróg w Twoim organizmie

 

Epidemie, wojny, głód nie zabijają na świecie tylu osób co pączki i hamburgery. Nadwaga jest przyczyną co 6 zgonu, skraca życie średnio o 10 lat. To mniej więcej tyle co palenie papierosów. W naszej populacji jest coraz więcej osób z nadwagą oraz otyłych. Prawie 29% dzieci w wieku 11 lat ma już nadwagę, a to dopiero początek ich życia.

Ciało dorosłego człowieka ma około 50 miliardów komórek tłuszczowych. W czasach prehistorycznych gwarantowały one źródło energii w czasie głodu i w trakcie wzmożonego wysiłku. Tak było do momentu, gdy jedzenia przestało brakować i mamy go w nadmiarze.

Oto fakty, które świadczą jak szkodliwy może być nadmiar tkanki tłuszczowej:

1. nadmiar kwasów tłuszczowych uwalnianych jako źródło energii powoduje zmianę komórek mięśnia sercowego w białe komórki tłuszczowe co prowadzi do otłuszczenia serca i jego niewydolności i zawału.

2. tkanka tłuszczowa produkuje hormony, które nie tylko wpływają na podwzgórze. Zaburzają gospodarkę hormonalną w szczególności kobiet. Ilość tkanki tłuszczowej odpowiada u kobiet za dojrzewanie płciowe, płodność oraz menopauzę. Powoduje szybsze osiągnięcie dojrzałości płciowej.

3. tkanka tłuszczowa (adipocyty) produkuje szereg związków o szkodliwym dla nas działaniu

leptyna – blokuje ośrodek w mózgu odpowiedzialny za uczucie sytości

rezystyna – uodparnia organizm na działanie insuliny. Przypuszcza się, że jest odpowiedzialna za wywoływanie cukrzycy typu 2.

interleukina-6 aktywuje zwalczanie wrogów w organizmie powodując stan zapalny. Komórki tłuszczowe wydzielają ten związek gdy są głodne. Prowadzi to niestety do przewlekłych stanów zapalnych w sytuacji gdy nie ma potrzeby indukowania reakcji zapalnych.

TNF-alfa miejscowa koncentracja tego związku wywołuje silny stan zapalny. W efekcie może pojawić się uczucie gorąca, opuchlizna, ból. Wysokie stężenie TNF-alfa prowadzi do śmierci komórki.

adiponektyna to hormon wytwarzany przez dojrzałe komórki tłuszczowe. Oddziałuje na szereg przemian metabolicznych w tym na przemianę cukrów i kwasów tłuszczowych w mięśniach oraz wątrobie.

4. W tkance tłuszczowej ludzi odkryto bakterie Mycobacterium tuberculosis, które przetrwały terapie antybiotykami oraz działania układu odpornościowego. W Instytucie Pasteura w Paryżu, gdzie miało to miejsce trwają badania nad bakteriami, które w stanie uśpienia znajdują się w adipocytach. W określonych warunkach mogą spowodować one zachorowanie na gruźlicę. Na razie jeszcze nie wiadomo ile innych bakterii może znajdować w tkance tłuszczowej.

5. Zwiększona masa ciała to także wyzwanie dla naszego kręgosłupa i stawów, które w sposób ciągły są zmuszone do znacznie większych przeciążeń niż u osoby szczupłej. Powoduje to zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych, biodrowych, a być może także stawów rąk. Obliczono, że utrata 0,5 kg z masy ciała zmniejsza siłę działającą podczas każdego kroku na każde z kolan aż o 2 kg.

6. Osoby otyłe znacznie częściej chorują na nowotwory macicy, sutka, pęcherzyka żółciowego, jelita grubego i prostaty.

7. Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa) i nadciśnienie tętnicze występują 3 razy częściej u osób, których waga jest większa o ponad 20% od normy (BMI 20-24,9)

Jeśli nadal potrzebujesz motywacji do zrzucenia wagi mamy nadzieję, że powyższy artykuł zachęcił Cię do zadbania o swoje zdrowie.