Popraw swoją pamięć i koncentrację

Zioła na lepsza pamięć

 

Ludzie od starożytności szukali ziół poprawiających sprawność intelektualną.

Współczesne badania potwierdzają ich działanie usprawniające pracę naszego centrum dowodzenia.

 

Przede wszystkim usprawniają krążenie mózgowe. Nasz mózg jako centrum dowodzenia potrzebuje do swojego funkcjonowania dużych ilości tlenu, glukozy i wielu innych składników.

Działają nootropowo, czyli poprawiają funkcje poznawcze przede wszystkim pamięć, kojarzenie i myślenie twórcze.

Zmniejszają skutki stresu na nasz organizm, działając adaptogennie ułatwiają nam przystosowanie się do zmieniających się warunków otoczenia, nowych obowiązków w pracy lub większego wysiłku fizycznego.

 

Poniżej opisujemy najważniejsze z nich:

 

Bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri) Brahmi – działa nootropowo, czyli usprawnia procesy zapamiętywania, a zwłaszcza ze słuchu oraz kojarzenia. Ma działanie lekko relaksujące i przeciwstresowe.

 

Wąkrotka azjatycka (Centella asiatica) Gotu Kola - działa adaptogennie. Poprawia samopoczucie, zmniejsza podatność na stres. Wspomaga procesy uczenia się i kojarzenia. Ułatwiają koncentrację, przystosowanie do zmiennych warunków otoczenia. Aktywuje syntezę kolagenu, dlatego polecana jest również dla sportowców. Kości, stawy jak i mięśnie potrzebują ciągłej regeneracji w przypadku dużego obciążenia fizycznego i intensywnej eksploatacji. Aktywując syntezę kolagenu przyśpiesza także gojenie się ran i działa przeciwzmarszczkowo.

 

Miłorząb japoński (Ginko biloba) dinozaur wśród roślin (Jest obecny na Ziemi od ponad 300 mln lat). rozszerza naczynia krwionośne mózgu, rąk i dłoni oraz wieńcowe serca., poprawiające krążenie krwi, Działa ochronne na tkankę nerwową (zapobiegające degeneracji osłon mielinowych i neurolemmy). Wykazuje także działania przeciwzakrzepowe, przeciwwysiękowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe (również na mózg). Przez poprawienie ukrwienia mózgowia i mięśni szkieletowych zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną organizmu.

 

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) ekstrakty z rozmarynu zawierające przeciwutleniacze mogą wspomagać uczenie się i zapamiętywanie oraz redukować objawy łagodnych zaburzeń poznawczych, które zwiastują rozwój demencji.

Zawarty w rozmarynie kwas rozmarynowy zapobiega depresji, a jednocześnie niweluje skutki stresu i uspokaja. Dodatkowo kwas rozmarynowy zwalcza wirusy, bakterie i grzyby, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, chroni przy tym przed szkodliwym wpływem promieniowania UV i wolnymi rodnikami

 

Żeń-szeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus) działa adaptogennie. Poprawia procesy uczenia się i zapamiętywania. Znosi depresję, lęki. Usuwa stres organizmu wywołany lekami, np. sterydowymi. Ochrania serce i wątrobę przed czynnikami stresowymi i toksycznymi.

 

Różeniec górski (Rhodioloa rosea) działa adaptogennie i immunostymulująco podnosząc odporność organizmu na infekcje. Zwiększa wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Wywiera wpływ przeciwzapalny i antyoksydacyjny. Łagodzi objawy stresu. Może być użyty w łagodzeniu objawów depresji.