Magiczne zioła - Chryzantema

Magiczne zioła: Chryzantema

Nazwa chryzantema oznacza "złoty kwiat" – połączenie greckich słów chrysos (złoty) i anthemon (kwiat). Kwitną od lipca do października, niektóre odmiany zakwitają dopiero w grudniu. Do Polski najpiękniejsze zawędrowały jedwabnym szlakiem trzy stulecia temu .

W Polsce kojarzone ze smutkiem, najczęściej w dzień zaduszny staja się ozdobą grobów. Odwrotnie w Mongolii ,Chinach, Korei czy Japonii .Tam to symbol słońca, zdrowia, radości i długowieczności. Czerwone chryzantemy są wyznaniem miłości, białe symbolizują prawdę, a żółte mówią o zakochaniu się.

Roślina ta liczy aż 40 gatunków i ma całą masę odmian hodowlanych. Jest prosta i mało wymagająca w uprawie dlatego tez stanowi ozdobę wielu ogrodów i balkonów. Wśród tego bogactwa znalazła swoje miejsce chryzantema dalmatyńska, która wyglądem przypomina... stokrotkę lub margerytkę. Ten piękny kwiat sam jest długowieczny nawet po ścięciu , możemy się przekonać trzymając go w wazonie. A w ogrodzie skutecznie odstrasza kleszcze i komary. Olejki tej roślinki zawierają toksyczne dla owadów substancje takie jak cyneryna i pyretryna. Podobne działanie wykazuje jedyna rosnąca u nas dziko chryzantema, chryzantema Zawadzkiego. Kwiaty chryzantemy posiadają właściwości lecznicze. Znajdziemy je przed wszystkim w odmianie chryzantemy podobnej do naszego rumianku. Jej są drobne, w kolorze biało - złotym .Sekret tkwi w składzie płatków. Zawiera selen, potas, związki cynku i magnezu To pierwiastki, bez których organizm ludzki nie może prawidłowo funkcjonować. Szczególnie jest potrzebny naszemu układowi nerwowemu. Dzięki wysokiej zawartości beta-karotenu herbata z chryzantemy może chronić przed neuropatią siatkówki, zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej. Naukowcy udowodnili, że kwiaty obniżają ciśnienie krwi , wysoka zawartości potasu, wpływa na rozszerzanie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – obniża ciśnienie. Dzięki zawartości kwasu foliowego, niacyny i ryboflawiny, kwiaty chryzantemy regulują tez metabolizm. Herbatka z kwiatów pomoże też w przypadkach bólu gardła, zmniejsza obrzęk i rozprzestrzenianie się stanu zapalnego.

Reasumując kwiat chryzantemy to: kwiat zdrowia i długowieczności posiadający szereg właściwości zdrowotnych .Sprzymierzeniec w walce z komarami i kleszczami, ozdoba wazonów,ogrodów, balkonów i grobów. Naszym zdaniem to jeden z najpiękniejszych kwiatów Polskiej Złotej Jesieni.