Jarzębina - symbol jesieni i jej dobroczynne właściwości

Jarzębina - symbol jesieni i jej dobroczynne właściwości

 

Wielu z nas czerwone owoce jarzębiny kojarzą się z nadchodzącą jesienią. Są też przysmakiem dla ptaków, przede wszystkim gili, kosów, jemiołuszek.

Jarzębina pospolita (Sorbus aucuparia) posiada też właściwości lecznicze oraz odżywcze.

Zawierają: sorbitol, kwas sorbowy, witaminę A, C, katechiny, flawonoidy, witaminę P i K, karoten, kwas jabłkowy, fruktozę, aminokwasy, garbniki, pektyny, sole mineralne, kwas bursztynowy, winowy, cytrynowy, winowy, antocyjany, pektyny.

Owoce zbierane po pierwszym przymrozku mają mniej witaminy C, ok. 40-50 mg/100g. Owoce przemrożone są za to słodsze i smaczniejsze. Z owoców można sporządzić marmolady, nalewkę, dżem, sok, syrop lub nalewkę.

W medycynie ludowej owoce jarzębiny są wykorzystywane w leczeniu:

- kamicy nerkowej,

- pomocniczo przy cukrzycy typu II

- reumatyzmu, atretyzmu, dny moczanowej - zwiększa wydalanie kwasu moczowe, działa odtruwająco na organizm

- zaburzeń metabolicznych, otyłości - pobudzają przemianę materii

- chorobach skórnych

- zaburzeniach trawienia

Korzystnie działa w reumatyzmie, dnie moczanowej, przy kamicy moczowej, chorobach skórnych, otyłości, cukrzycy i miażdżycy. Owoc jarzębiny w mieszankach – warto podawać w przebiegu infekcji układu moczowego i przy obrzękach.

Odwaru lub naparu z owoców jarzębiny memy użyć do pielęgnacji skóry suchej, szybko wysychającej, zmęczonej , skłonnej do podrażnień i z plamami.

Po więcej informacji o jarzębinie i nie tylko zapraszamy do sklepu zielarsko-medycznego Herbamed Plus ul. Karmelicka 21, Kraków