Goździk - zapach Świąt

Goździk korzenny - Czapetka pachnąca (Syzygium aromaticum) to znana przyprawa, która ma zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też w medycynie i kosmetyce. Wykorzystuje się suszone kwiaty goździkowca korzennego .Jest to drzewo które rośnie ok 150 lat. Właściwości lecznicze jego kwiatów znano już w III wieku p.n.e. w Chinach . W Imperium Rzymskim były cenniejsze od złota . Dziś najwięcej goździków produkuje się w Tanzanii, głównie na wyspie Zanzibar i Pemba w Indonezji, Kenii, na Madagaskarze, Sri Lance i Seszelach. Pączki kwiatów goździkowca zbiera się ręcznie i suszy powoli na słońcu. Ta aromatyczna i zdrowa przyprawa kojarzy nam się z zimą i nartami korzennym grzańcem oraz korzennym zapachem świąt Bożego Narodzenia. Sprzedawana jest w postaci wysuszonych pączków (ząbków) całych lub mielonych oraz olejku. Najmocniejsze działanie lecznicze ma olejek eteryczny oraz goździki mielone. Znajdziemy w nich witaminę A, K, E, D, C i witaminy z grupy B, potas, wapń, mangan, cynk, fosfor, sód, kwas foliowy, selen, magnez i kwasy omega 3. Wykazują działanie przeciw wirusowe , przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwnowotworowe Mają właściwości antyseptyczne, dzięki czemu zmniejszają stan zapalny i wspierają pracę układu odpornościowego, tym samym zmniejszają ryzyko zachorowania w sezonie grypowym. Mja działanie wykrztuśne dlatego tez syrop goździkowy jest bardzo pomocny przy uporczywym kaszlu.

Goździki zawdzięczają swój zapach obecności eugenolu, silnego antyoksydantu, który pomaga obniżyć poziom cukru i cholesterolu.. Goździki wspierają produkcję insuliny, a obniżają poziom cholesterolu LDL. Osoby, które mają problem z wysokim ciśnieniem, powinny używać goździków jako dodatku do potraw. Goździki mają działanie kojące, dzięki czemu pomagają ukoić układ nerwowy i ukołysać do snu. Dlatego też od czasu do czasu warto wypić wieczorem gorący napój z dodatkiem goździków , który złagodzi stres i pomoże zasnąć .Wykazują też działanie przeciwbólowe. Dobrze sprawdzają się w leczeniu dokuczliwych migren ponieważ pozytywnie wpływają na krążenie krwi, dzięki czemu mogą skutecznie łagodzić ataki bóli migrenowych. Osoby, którym dokuczają migreny, powinny pić herbatę zieloną z dwoma goździkami każdego dnia, także czasie ataków migreny. Dawniej goździki były powszechnie wykorzystywane w medycynie ,teraz znowu wracają do łask od dawna stosowane w medycynie naturalnej. Należy jednak pamiętać o tym ,że jak wszystko w nadmiarze mogą szkodzić. Goździki ułatwiają pracę układu pokarmowego dlatego tez wykorzystywane są w kuchni samodzielnie jako przyprawa lub w mieszankach. Pasują do mięsa, czerwonej gotowanej kapusty, ciast piernikowych, kompotów, marynat, herbaty czy rozgrzewających napojów.

Odwiedź sklep Herbamed Plus Kraków ul. Karmelicka 21. Tu dostaniesz goździk korzenny w ząbkach, proszku, kapsułkach oraz 100% olejek eteryczny. Wszystkie z informacją jak, kiedy i w jakiej ilości stosować. U nas dowiesz się tez jak przygotować syrop i napar goździkowy. Serdecznie zapraszamy.