Ashwagandha - ziołowy uśmiech na jesienną depresję

Dobroczynne działanie tej rośliny odkryto już wieki temu w medycynie ajuwerdyjskiej. Wyciąg z korzenia witani ospałej zwanej inaczej żeń szeniem indyjskim lub Ashwagandhą stosowano w leczeniu dolegliwości reumatycznych, ogólnego osłabienia organizmu, problemów z libido i pamięcią, a także w kuracjach odmładzających.

Jej najważniejsze działanie to: przywraca organizmowi równowagę hormonalną, redukuje napięcia wywołane stresem, poprawia koncentrację i dodaje energii, działa przeciwlękowo oraz pomaga walczyć z niepłodnością u mężczyzn.

Ponadto znalazła zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na artretyzm, zaburzenia snu, gruźlicę,zapalenie oskrzeli,astmę, bielactwo, bóle kręgosłupa, fibromialgię, zaburzenia miesiączkowania, czkawkę i przewlekłe choroby wątroby. Naukowcy dowiedli, że ashwagandha rzeczywiście może okazać się pomocna w przypadku tych i innych dysfunkcji organizmu. Wszystko dzięki zawartości kilku związków. W zielu rośliny można znaleźć witanolidy o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwnowotworowych, zaś w korzeniu glikowitanolidów, które działają adaptogennie (wspomagają odporność organizmu) oraz niedawno opisane związki nazwane witanozydami.
Z badań medycznych wynika, że skuteczność działania antydepresyjnego substancji zawartych w witani ospałej jest jest zbliżona do tej, którą uzyskuje się przy podawaniu imipraminy (leku przeciwdepresyjnego) dzięki czemu może pomóc osobom zmagającym się z depresją Jej stosowanie może przynieść pozytywne rezultaty także osobom, które zmagają się z innymi zaburzeniami psychicznymi. Indyjscy naukowcy przekonują, że ashwagandha może poprawić stan zdrowia chorych na schizofrenię, którzy zmagają się z zespołem metabolicznych, będącym skutkiem przyjmowania leków przeciwpsychotycznych. Poprawia także funkcje poznawcze u osób z choroba dwubiegunową. Poza tym ashwagandha może być pomocna (środek pomocniczy) w przypadku stanów lękowych i nerwic.