Apteka na letniej łące

Apteka na letniej łące

Lato możemy znaleźć także na łąkach i polach. Przyroda mieni się wszystkimi kolorami tęczy, a na łąkach tętni życie. Słychać brzęczenie pszczół zwabionych aromatem kwiatów i ziół. Pomiędzy trawami niczym koronkarka utkała sobie gniazdo maleńka badylarka poniżej w trawie kołysanej lekko wiatrem uwiły sobie gniazdka skowronek, świergotek łąkowy, przepiórka czy derkacz. Wieczorem słychać rozbrzmiewające hen po horyzont koncerty cykad. Łąki to dom, stołówka i apteka dla wielu istnień w tym dla ludzi.

Na letniej łące możemy znaleźć rozmaite zioła, które pomogą nam w codziennym życiu:

- Arnika – łagodzi ból po stłuczeniach, przyśpiesza wchłanianie krwiaków, uszczelnia naczynia krwionośne obrzękniętych upałem nóg

- Żywokost – na wszelkie urazy ruchu tzn. zwichnięcia, naderwania. Dodatkowo zawarta w żywokoście alantoina łagodzi podrażnienia skóry spowodowane słońcem i atopie skóry.

- Rumianek – działa rozkurczowo i przeciwzapalnie na układ pokarmowy. Dodatkowo lekko uspokaja. Napar z rumianku w połączeniu z miętą idealny po późnej kolacji lub grillu.

- Lawenda – napary z lawendy wyciszają i tonizują układ nerwowy. Lawenda działa także silnie przeciwbakteryjnie. Nie lubią jej też komary i kleszcze. Olejkiem lawendowym lub gałązką lawendy można natrzeć skórę zarówno jako ochronę przed ukąszeniami jak i po ugryzieniu w celu zmniejszenia świądu i pieczenia.

- Mięta – nie lubiana przez owady takie jak komary, meszki i kleszcze, co warto wykorzystać. Duża ilość mentolu zawarta w odmianie pieprzowej lub polnej uspokaja żołądek i chłodzi organizm co wszyscy docenią zmęczeni upałami.

- Cykoria podróżnik -wprawdzie gorzka, ale bardzo zdrowa i polubi ją nasza wątroba. Zawarta w cykorii inulina stanowi super pożywkę dla naszych bakterii probiotycznych.

- Szczeć - to doskonałe ziółko dla tych których pogryzły kleszcze. Napar z ziela ma działanie przeciwbakteryjne, a jeszcze mocniejsze odwar z korzenia.

- Wierzbownica - pomoże młodzieńcom uporać się z trądzikiem, a panom zapobiec przerostowi prostaty

- Czerwona koniczyna – przedłuży paniom młodość ze względu na duża zawartość fitoestrogenów.

 

To tylko kilka z ziół, które możemy znaleźć na łące. Jest ich o wiele wiele więcej.

Po więcej informacji na temat ich działania oraz na konsultacje zielarskie zapraszamy do Herbamed Plus ulica Dietla 50 Kraków.